Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/alt-php54/sess_dn9807stj4hbn0636gh0sln3i2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/denizlideemlak/public_html/db/baglan.php on line 4
Mortgage Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Madde » Blog | RE/MAX Revizyon - Denizli
Mortgage Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Madde

Mortgage, 2007’den bu yana konut kredisinin yerini alan sistemdir.

Mortgage ile konut kredisi arasında ne gibi farklar olduğu konusunda kafa karışıklığı bulunmaktadır. 2007 yılında yürürlüğe giren, konut finansmanı sisteminde değişiklik yapan Kanun uyarınca, konut kredisi mortgage adını almıştır. Mortgage, tüketiciye uzun vadeli ve düşük faiz oranıyla kredi sunar. Faiz oranı değişken ya da sabit olabilir. Türkiye’de mortgage sadece bankalar tarafından sağlanır.

Mortgage’da kullandırılan kredi karşılığında satın alınan konut üzerinde ipotek oluşturulur.

Bankalar, teminat amacıyla kendi lehlerine konut üzerinde ipotek tesis ederler. Teminat gösterilebilir bir konut olması halinde, tüketicilerin eğitim, sağlık, vs gibi bireysel nakit ihtiyaçları için de mortgage’dan yararlanmaları mümkündür. Ticari nitelikteki gayrimenkullerin üzerinde ise ipotek oluşturulamaz. Mortgage veren banka, krediyi kullanan kişiye değil, satın alınan evin satıcısına öder.

Mortgage ile ev sahibi olabilmek için % 25 peşinat gerekir.

Satın alacağınız konut için ekspertiz yapılır. SPK-BDDK lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği değerin % 75’ine kadar da mortgage kullanılabilir. Konutu satın almadan önce ne kadar mortgage’dan yararlanabileceğinizi öğrenmek için bankalara giderek, ekspertiz talep etmeniz mümkündür.

1’den fazla mortgage’dan yararlanmak mümkündür.

Farklı konutlar için aynı banka veya farklı bankalardan 1’den fazla mortgage’dan yararlanılabilir. Bunu kısıtlayan herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığı için, krediyi kullandırırken banka sadece ödeme gücünüze bakar.

Mortgage başvuruları yaklaşık 2-3 günlük süre içerisinde onaylanırlar.

Mortgage başvurusu genellikle kefil gerektirmeyen, başvuru evraklarının bankaya sunulmasını takiben hızlı tamamlanan bir süreçtir. Bankanın başvuruyu olumlu bulması halinde, banka aracılığıyla konuta ekspertiz gönderilerek, ekspertiz raporunun oluşturulması sağlanır. Nihai kredi kararı bu rapora dayalı olarak ortalama 2-3 gün içerisinde verilir.

Mortgage, hem bireysel hem toplumsal fayda sağlayan avantajlı bir sistemdir.

Mortgage; tüketicilerin kira öder gibi kredi ödeyebilmelerini sağladığı ve kişileri konut sahibi olmaya teşvik ettiği için hem bireysel hem de toplumsal refahı artırır. Elinizde bir konut satın almaya yetecek miktarda nakitinizin olmaması durumunda, geleceğe dönük yatırım açısından mortgage en avantajlı yatırım şekillerinden biridir.